Testowy wpis

Testowy wpis

Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym to urokliwy i malowniczy zakątek w pobliżu Kamieniołomów. To wyjątkowe miejsce powstałe z pasji do historii i potrzeby upowszechniania wiedzy o Kresach Rzeczpospolitej dla obecnych i przyszłych pokoleń. To atrakcja turystyczna w Kazimierzu Dolnym poświęcona historii, tradycji i dziedzictwu Kresów Rzeczypospolitej. W naturalnym otoczeniu unikalnych kolekcji róż prezentowane są miniatury zamków, pałaców oraz obiektów sakralnych związanych z najważniejszymi osobamii miejscami dla naszej historii.

Kresy to ziemie należące do dawnej Rzeczpospolitej, które nie znalazły się w obecnych granicach Polski, a współcześnie stanowią terytorium Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, a nawet Rosji.

Przez kilka wieków Kresy tworzyły nasze dzieje i pomimo zmienności granic zajmowały wielkie obszary Rzeczpospolitej. Na południu sięgały Morza Czarnego, na północy Morza Bałtyckiego i wychodziły poza Rygę, Połock, Wilno i Kowno, zaś na wschodzie wybiegały poza Smoleńsk i Kijów. Były więc wielokrotnie większe od dzisiejszej Polski.

Kresy stanowiły o sile i potędze Rzeczpospolitej, która po rozejmie w Dywiliniew 1619 roku miała powierzchnię prawie 1 mln km², stając się największym państwem w ówczesnej Europie. Rzeczpospolita w XVII wieku posiadała również kolonie zamorskie, Tobago na Wyspach Karaibskich oraz Gambiaw Afryce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *